Palenie w trakcie leczenia

Leczenie

Palenie w trakcie leczenia

Zespół uzależnienia od tytoniu to choroba, która dotyka nie tylko mózgu, ale również funkcjonowania w sferze emocjonalnej. Nikotyna to substancja, która działa jak narkotyk. W momencie, kiedy spada poziom nikotyny, pacjent odczuwa negatywne skutki, tj.: drażliwość, zwiększona nerwowość czy pogorszenie nastroju. Aby zminimalizować te dolegliwości, sięga po kolejnego papierosa.

Posłuchaj ekspertki, Magdaleny Cedzyńskiej, kierownika Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie.

Zobacz film „Na czym polega uzależnienie tytoniowe?”

Magdalena Cedzyńska

W procesie rozstawania się z tytoniem najważniejsze jest rozpoczęcie od poszukania własnych motywacji oraz przyjrzenia się swojemu nałogowi: kiedy i w jakich sytuacjach sięgamy po papierosa.

Zobacz wypowiedź eksperta na ten temat: „ Jak rzucić palenie papierosów?”

Magdalena Cedzyńska


Oto, co się dzieje w organizmie, gdy rzucasz palenie

Naukowcy z American Cancer Society przekonują, że organizm zaczyna reagować natychmiast po wypaleniu ostatniego papierosa. Chwilę po odstawieniu tytoniu zaczyna się regulować puls. Jeśli wytrzymamy bez nałogu 2 dni, ze śluzu zaczynają oczyszczać się płuca… jaka poprawa ma szansę spotkać byłego palacza dalej? Obejrzyj filmik portalu parenting.pl:

Zobacz: Jak na przestrzeni lat twój organizm się zregeneruje?

Mity na temat E-papierosów

Pierwsze badania świadczące o tym, że e-palenie może być groźne dla zdrowia donoszą, że e-papierosy:

Zgodnie z komunikatem WHO, wydobywający się z e-papierosów aerozol stanowi nowe źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Stężenie w aerozolu z e-papierosów niektórych metali, takich jak nikiel czy chrom, nie tylko jest wyższe niż w otaczającym powietrzu, ale również wyższe niż w dymie tytoniowym. Z kolei stężenie tworzących pył zawieszony mikroskopijnych cząstek PM 1.0 i PM 2.5 (drugie z nich mają właściwości rakotwórcze) jest wyższe o odpowiednio 14-40 razy i 6-86 razy. W aerozolu z e-papierosów więcej niż w otaczającym powietrzu jest także innych toksycznych substancji: nikotyny (od 10 do 115 razy), aldehydu octowego (2-8 razy) i formaldehydu (20 proc. więcej).

W przypadku e-papierosów trudno mówić o jakiejkolwiek kontroli substancji uzależniającej. Poznaj szczegóły oglądając
materiał wp.pl:

Zobacz: Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy?

WHO już kilka lat temu rekomendowała wprowadzenie zakazu e-palenia w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. W Polsce zakaz ten obowiązuje od września 2016 roku.