Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce i pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych. Stanowi, odpowiednio u mężczyzn i kobiet — około 20% i 10% wszystkich nowotworów oraz jest przyczyną około 30% i 17% wszystkich zgonów spowodowanych przez nowotwory.
Zachorowalność i umieralność na raka płuca zmniejszają się w ostatnich latach u mężczyzn i jednocześnie zwiększają się u kobiet. Około 13,5% chorych na raka płuca w Polsce przeżywa 5 lat od rozpoznania.
Rak płuca jest chorobą, która polega na niekontrolowanym rozroście komórek nowotworowych w tkance płuca. Główną przyczyną odpowiadającą za raka płuca jest palenie papierosów. Ryzyko zachorowania znacząco zwiększa również palenie bierne. Drugim równie niebezpiecznym czynnikiem jest zanieczyszczenie powietrza, tzw. smog, który w Polsce jest ogromnym problemem. W mniejszym stopniu ryzyko zachorowania zwiększają też narażenie na radon, nikiel, chrom czy azbest. Niewielkie znaczenie mają także czynniki genetyczne, mogące zwiększać predyspozycję do zachorowania na raka płuca.
1. Wojciechowska U, Olasek P, Czauderna K, Didkowska J. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2014 roku. Centrum Onkologii — Instytut, Warszawa 2016: httl://onkologia.org.pl/publikacje.