Rzuć palenie

Drukuj stronę Drukuj stronę

Zespół uzależnienia od tytoniu to choroba, która dotyka nie tylko mózgu, ale również funkcjonowania w sferze emocjonalnej. Nikotyna to substancja, która działa jak narkotyk. W momencie, kiedy spada poziom nikotyny, pacjent odczuwa negatywne skutki, tj.: drażliwość, zwiększona nerwowość czy pogorszenie nastroju. Aby zminimalizować te dolegliwości, sięga po kolejnego papierosa.

Posłuchaj ekspertki, Magdaleny Cedzyńskiej, kierownika Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie.

W procesie rozstawania się z tytoniem najważniejsze jest rozpoczęcie od poszukania własnych motywacji oraz przyjrzenia się swojemu nałogowi: kiedy i w jakich sytuacjach sięgamy po papierosa.

Zobacz wypowiedź eksperta na ten temat:

OTO, CO SIĘ DZIEJE W ORGANIZMIE, GDY RZUCASZ PALENIE

Naukowcy z American Cancer Society przekonują, że organizm zaczyna reagować natychmiast po wypaleniu ostatniego papierosa. Chwilę po odstawieniu tytoniu zaczyna się regulować puls. Jeśli wytrzymamy bez nałogu 2 dni, ze śluzu zaczynają oczyszczać się płuca… jaka poprawa ma szansę spotkać byłego palacza dalej? Obejrzyj filmik portalu parenting.pl:

https://parenting.pl/oto-co-sie-dzieje-w-organizmie-gdy-rzucasz-palenie

MITY NA TEMAT E-PAPIEROSÓW

Pierwsze badania świadczące o tym, że e-palenie może być groźne dla zdrowia donoszą, że e-papierosy:

– równie szkodliwie wypływają na stan dziąseł i zębów jak papierosy tradycyjne,

– zmniejszają elastyczność tętnic, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu,

– wywołują podobne reakcje układu odpornościowego, jak tradycyjne papierosy, m.in. prowadzą do nadprodukcji śluzu w drogach oddechowych, co sprzyja rozwojowi procesu zapalnego,

– zmieniają aktywność wielu genów istotnych dla obrony immunologicznej komórek nabłonka, które wyściełają drogi oddechowe, a to zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych, wirusów 
stanów zapalnych.

Zgodnie z komunikatem WHO, wydobywający się z e-papierosów aerozol stanowi nowe źródło zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Stężenie w aerozolu z e-papierosów niektórych metali, takich jak nikiel czy chrom, nie tylko jest wyższe niż w otaczającym powietrzu, ale również wyższe niż w dymie tytoniowym. Z kolei stężenie tworzących pył zawieszony mikroskopijnych cząstek PM 1.0 i PM 2.5 (drugie z nich mają właściwości rakotwórcze) jest wyższe o odpowiednio 14-40 razy i 6-86 razy. W aerozolu z e-papierosów więcej niż w otaczającym powietrzu jest także innych toksycznych substancji: nikotyny (od 10 do 115 razy), aldehydu octowego (2-8 razy) i formaldehydu (20 proc. więcej).

W przypadku e-papierosów trudno mówić o jakiejkolwiek kontroli substancji uzależniającej. Poznaj szczegóły oglądając materiał wp.pl:

ZOBACZ: Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy?

WHO już kilka lat temu rekomendowała wprowadzenie zakazu e-palenia w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. W Polsce zakaz ten obowiązuje od września 2016 roku.